VRK atstovai stebi rinkimus Jungtinėse Amerikos Valstijose

2016-11-10

Didelio susidomėjimo sulaukusiuose Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) rinkimuose Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) siunčia daugiau nei 500 stebėtojų, tarp kurių stebėjimo misijoje dalyvavo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė. VRK Sekretoriato atstovė ESBO stebėtojo teisėmis rinkimus stebi Ilinojuje, kuriame aplankė tris apygardas (Menardo, Sangamono ir Logano), kur ir stebėjo rinkimus.

VRK atstovai stebi rinkimus Jungtinėse Amerikos Valstijose

JAV veikia gana sudėtinga rinkimų sistema. Rinkimų kampanijos laikas yra neribotas. Prezidentas yra renkamas JAV piliečių netiesioginiuose rinkimuose per Rinkikų kolegiją ketverių metų kadencijai.

Jungtinėse Valstijose prezidento rinkimai vyksta antrą lapkričio antradienį. Ši data susiklostė istoriškai, kad amerikiečių žemdirbiai galėtų atsitraukti nuo darbų patį ramiausią mėnesį, nereiktų keliauti į rinkimų apylinkes sekmadienį ir balsavimas nesutaptų su lapkričio 1-ąja, visų šventųjų diena. Vis daugiau amerikiečių naudojasi galimybe balsuoti iš anksto.

 

Š.m. lapkričio 8-ąją rinkimų apylinkės atsidarė visose 50-yje valstijų, kur amerikiečiai rinko 45-ąjį Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą. Anot Linos Petronienės, rinkimų procedūros ir reikalavimai skiriasi visose valstijose. Net ir kandidatų į prezidentus sąrašai gali skirtis.

 

Įdomus faktas tai, kad viename pastate, vienoje salėje dažnai yra keletas rinkimų apylinkių (gali būti ir šešios).

 

Lapkričio 8-oji yra vieninga keletos rinkimų ir referendumų diena. Todėl, vienas biuletenis apjungia keletą rinkimų ir referendumų. Rinkėjai renka ne tik Prezidentą (tiksliau išrenka valstijos rinkikus), bet ir 435 Atstovų Rūmų narius, trečdalį Senato, kitus įvairius renkamus pareigūnus bei balsuoja vietos referendumuose už įstatymo iniciatyvas.

 

 

Rinkimų dieną, prie rinkimų apylinkių gausu politinės reklamos, kuri Lietuvoje įstatymų nustatyta tvarka yra draudžiama.

 

JAV rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas. Ilinojuje rinkimus laimėjo Hillary Clinton.